Ukrajnában Donald Trumpot jelölték a Nobel-békedíjra, ami különös figyelmet keltett a nemzetközi színtéren. A döntés mögött álló indoklások és a politikai kontextus izgalmas vitákat generálnak a béke és a diplomácia szerepéről a világban.


Andrij Merezsko ukrán kormánypárti parlamenti képviselő Nobel-békedíjra jelölte Donald Trumpot, az Egyesült Államok januárban hivatalba lépő megválasztott elnökét. Döntését a korábbi amerikai államfő diplomáciai sikereivel, Ukrajna megerősítésével, valamint az orosz-ukrán háború lezárásának reményével indokolta. Közben Trump is egy Ukrajnának fontos személy jelöléséről döntött.

A Volodimir Zelenszkij által vezetett Nép Szolgája párt egyik parlamenti képviselője javasolta, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke legyen a jövő évi Nobel-békedíj jelöltje. Andrij Merezsko, az ukrán parlament külügyi bizottságának elnöke az Ukrinform hírügynökségnek adott nyilatkozatában kiemelte, hogy Trump volt az első, aki haditechnikai támogatást nyújtott Ukrajnának. A jelölőlevélben hangsúlyozták, hogy ez a lépés jelentős hatással volt az ukrán védekezésre.

Hangsúlyozta, hogy a jelölésről küldött levelét nem csupán parlamenti képviselőként, hanem jogászprofesszorként is aláírta. "A Nobel-bizottság irányelvei értelmében a professzorok is jogosultak jelölteket állítani" - tette hozzá.

"Elsőként fontos megemlíteni, hogy Donald Trump elnöki ciklusa alatt jelentős szerepet játszott az Ábrahám-egyezmények létrejöttében, ami kiemelkedő diplomáciai eredménynek számít" - mondta a politikai vezető. Az Ábrahám-megállapodások olyan kétoldalú szerződéseket jelentenek, amelyeket Izrael kötött arab államokkal az amerikai közvetítéssel folytatott kapcsolatok normalizálása érdekében.

Másodszor, véleményem szerint Trump jelentős mértékben hozzájárult az orosz agresszió elleni küzdelemhez, és megerősítette Ukrajna katonai képességeit. Valójában Trump volt az első amerikai elnök, aki haditechnikai segítséget nyújtott Ukrajnának

- magyarázta döntését Merezsko, emlékeztetve, hogy az Egyesült Államok Donald Trump elnöksége idején kezdett el Javelin páncéltörő rendszereket átadni Ukrajnának.

A képviselő szerint Trump nem csupán megerősítette a nyugati országok koalícióját az orosz agresszióval szembeni védekezés érdekében, hanem határozottan fellépett az Északi Áramlat-2 orosz gázvezeték megépítése ellen is. Hozzátette, hogy a megválasztott amerikai elnök nyilatkozatai és beszédei alapján nyilvánvaló, hogy célja egy igazságos béke megteremtése Ukrajnában.

Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke, szerdán közösségi platformján bejelentette, hogy Keith Kellogg nyugalmazott tábornokot jelölte ki az "ukrajnai és oroszországi különmegbízott" posztjára. A leendő államfő Truth-bejegyzésében osztotta meg, hogy Kellogggal közösen dolgozik majd azon, hogy biztonságosabbá tegye Amerikát és a globális közösséget.

Nagy örömmel jelölöm Keith Kellogg tábornokot elnöki asszisztensnek, valamint az ukrajnai és oroszországi különmegbízottnak. Keith kiemelkedő katonai és üzleti karriert futott be, többek között az első kormányomban is rendkívül érzékeny nemzetbiztonsági feladatokat látott el. A kezdetektől fogva velem volt! Együtt biztosítjuk a békét az erőn keresztül, és újra biztonságossá tesszük Amerikát és a világot!

- nyilatkozta Donald Trump szerdán.

Keith Kellogg, a vietnami háború tapasztalt veteránja és nyugalmazott altábornagy, 2017 és 2021 között Mike Pence alelnök nemzetbiztonsági tanácsadójaként tevékenykedett a Trump-adminisztrációban. Jelenleg a Trump-párti America First Policy Institute keretein belül dolgozik, ahol számos innovatív javaslatot dolgozott ki, amelyekben bemutatja, miként alakulhatna a nemzetbiztonsági politika egy jövőbeli Trump-kormányzás idején.

Közreműködött egy újabb ukrajnai "béketerv" kidolgozásában is. A terv szerint megvonnák a katonai segélyt Ukrajnától, ha az ország elutasítja a béketárgyalásokat, Moszkvát pedig figyelmeztetné, hogy a tárgyalások megtagadása a Kijevnek nyújtott támogatás növekedéséhez vezetne. Céljuk az, hogy a béketárgyalások a frontvonal de facto befagyasztásához vezessenek. Javasolta, hogy a NATO azon tagállamait, amelyek GDP-jük kevesebb mint 2 százalékát költik védelemre, a Washingtoni Szerződés 5. cikke szerinti kollektív védelmi garanciák visszavonásával büntessék.

Related posts