Ursula von der Leyen meglepetésként egy sürgős intézkedéscsomagot kapott az Európai Unió három jelentős tagállamától.

Az Európai Unió vezető államai közös levélben fordulnak az Európai Bizottsághoz, sürgetve, hogy sürgős intézkedéseket tegyen az uniós versenyképesség fokozása és az autóipar támogatása érdekében. E három vezető kiemelt beruházásokat szorgalmaz az innováció, a védelem, az űripar, valamint az energiaköltségek területén is, hogy biztosítsák a jövőbeni fejlődést és fenntarthatóságot.
Olaszország, Franciaország és Németország vezetői közös levélben fogalmazzák meg kérésüket az Európai Bizottság felé, sürgetve konkrét intézkedések bevezetését az uniós versenyképesség növelése érdekében. Giorgia Meloni, Emmanuel Macron és Friedrich Merz már számos közös célkitűzésben állapodtak meg, amelyeket a következő hetekben terjesztenek be Ursula von der Leyen számára - számol be róla a Politico.
A legfontosabb célkitűzés a gépjárműipar technológiai átalakulásának segítése, specifikusan kialakított pénzügyi megoldások révén.
A La Repubblica jelentése alapján a levél hangsúlyozza az innováció, a védelem és az űrkutatás terén történő befektetések növelésének fontosságát.
Emellett a három ország az energiaárak kordában tartását is kiemelt prioritásként kezeli.
A kezdeményezést Meloni már június végén említette az olasz parlamentben, a Politico szerint pedig a három főváros egyeztetései hetekkel ezelőtt megkezdődtek.
A részletek egy része még mindig vitatott. Franciaország szeretné elősegíteni az elektromos járművek elterjedését, míg Németország óvatosabb megközelítést alkalmaz ezen a téren. Ezen kívül nem világos, hogy a levél tartalmazzon-e utalást a Mercosur szabadkereskedelmi megállapodásra, amelyet Berlin és Párizs eddig különbözőképpen értékelt.
A kezdeményezés célja, hogy az Európai Unió egy egységesebb és ambiciózusabb iparpolitikai stratégiát alakítson ki az amerikai és kínai verseny kihívásainak fényében. E három gazdasági nagyhatalom együttműködve törekszik arra, hogy formálja a következő Bizottság gazdaságpolitikai irányvonalát, ezzel is erősítve pozícióját a globális piacon.