Később, visszatekintve, kijelenthetjük, hogy abban a pillanatban igazán remek döntésnek számított. - PestiSrácok


Utólag majd kijelenthetjük, hogy akkor jó ötletnek tűnt Ambrózy Áron 2024-12-08

Aszad uralma véget ért, a diktátor kétségbeesetten menekül, a forradalom győzelmet aratott. De mi vár ránk a következő napokban?

Az arab tavasz újabb fejezete lassan véget ér, és a visszavágó ideje közeleg. Aszad vezetése a libanoni Hezbollah nélkül csupán néhány napig tudta megállni a helyét, míg a török, amerikai és katari támogatással rendelkező szunnita felkelők szinte azonnal szétzilálták a szír hadsereg azon egységeit, akik még hajlandóak voltak harcolni. A legtöbben viszont inkább elmenekültek. Az orosz légicsapások csak rövid ideig tartották vissza az eseményeket, majd ők is távoztak. Ezzel a fejezet véget ért.

Meg sem próbálom áttekinteni, hogy ki kivel van, milyen koalíciók mely területeket szerezték meg. Innen, Európából igen könnyű összekeverni a Szír Felszabadító Hadsereget a Szíriai Felszabadító Hadsereggel, pláne a Szabad Szíria Hadsereggel. Lényeg, hogy a nekikeseredett, az jobb híján kitartó alavitákat és keresztényeket összegyűjtő aszadista maradékokon kívül szunnita iszlamista az összes, kb. annyira moderáltak és centralisták, mint az IS volt. Az egyetlen, ami szétválasztja őket, az a finanszírozók és a fegyverellátók személye: USA, Törökország és Katar játssza be a pályát.

Nem szükséges geopolitikai szakértőnek lenni ahhoz, hogy belássuk: a szír polgárháború még hosszú évekig, akár évtizedekig is elhúzódik. Most viszont elérkeztünk egy új fejezethez, ahol Oroszország, Irán és Aszad már nem játszik közvetlen szerepet. Az első olyan szakasz következik, amelyben a látszólagos szövetségesek – Katar, Törökország és az Egyesült Államok – proxyháborúra készülnek egymás között. Ennek során pedig, ami különösen aggasztó, hogy a célkeresztben mindenki ott áll, aki nem szunnita arab.

Valaki nyert? Dehogyis! Csupán egy merész ötletnek látszott Aszad megbuktatásának megkísérlése, kihasználva azt az alkalmat, amikor Irán befolyása gyengül, a síita milíciák tehetetlenek, és az oroszok sem tudják érvényesíteni akaratukat a Közel-Keleten.

Népirtások és etnikai tisztogatások árnyéka vetül a térségre, miközben brutális menekülthullámok söpörnek végig a kontinenst. A Szíriát irányítani próbáló koalíciók néha összefognak, néha viszont egymás torkának esnek. Az igazi polgárháború még csak most kezdődött el. A Szentségtelen Szövetség (Kína, Oroszország, Irán, É-Korea, Szíria) leggyengébb láncszemének elintézése kezdetben jónak tűnt, de a következmények súlyosak lesznek.

Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás: "🌟 Csodás napra virradtunk! 🌞 Ne feledjétek, hogy minden nap egy új lehetőség arra, hogy valami különlegeset tegyünk! 💪✨ Osztom a pozitív energiát mindenkivel! Mi az, ami ma boldoggá tett titeket? 😊❤️ #ÚjNap #PozitívVibes" Hogyan tetszik? Szükség van rá, hogy más stílusban is készüljön?

Természetesen! Íme egy egyedi szöveg a megadott témák köré: **Kapcsolódó témák: Bassár el-Aszad, Szíria, Vezető** Bassár el-Aszad, Szíria jelenlegi elnöke, a közelmúlt történelmét meghatározó figura, aki 2000 óta áll az ország élén. Vezetése alatt Szíria számos kihívással nézett szembe, beleértve a belső konfliktusokat és a nemzetközi közösség reakcióit. Az Aszad-rezsim politikai stratégiái és a hatalom megőrzésére irányuló törekvései mély nyomokat hagytak a szíriai társadalomban. A polgárháború kitörése óta a szíriai nép sorsa drámai módon megváltozott, és a konfliktus következményei messze túlmutatnak az ország határain. Az Aszad-kormányzattal kapcsolatos viták, valamint a nemzetközi politika összetett játéka tovább bonyolítja a helyzetet, és a jövő kérdőjeleként lebeg a régió felett. Ez a helyzet nemcsak Szíria, hanem a térség egészének stabilitását is veszélyezteti, miközben a vezetők és a külső hatalmak folyamatosan keresik a megoldást a válságra.

Related posts